Kullanıldığı Hastalıklar

Ozon tedavisi, birçok hastalığın tedavisinde uygulanmaktadır. Ozon bildiğiniz gibi oksijen gazının iyon haline gelmiş bir çeşididir. Doğada pek nadir bulunan ve elde edilmesi bir hayli zor olan ozon gazı, birçok patolojik hastalığı iyileştirici etkisi ile güçlü bir tedavi yöntemidir.

Ozon tedavisi birçok patolojik durumu iyileştirir veya tamamen düzeltir. Medikal ozon kurallara uygun olarak uygulandığında tamamen güvenli, pratik, etkili ve ucuz bir yöntemdir.

Başarı hastanın ve hastalığın durumuna bağlı olduğu gibi uygulanan yönteme, konsantrasyona ve sıklığına da bağlıdır. Bu konuda tıbbi uygulamayı yapacak olan doktorun eğitimi ve tecrübesi de önem kazanmaktadır.

Ozon tedavisinin uygulandığı hastalıklar;

Dolaşım bozuklukları

Arteriel dolaşım bozukluklarında diğer semptomların yanı sıra bacaklarda hissedilen soğukluk, kısa yürüyüşler sonrasında ayaklarda hissedilen ağrı alarm veren semptomlardır, bu durum ozon tedavi için 40 yıldır çok önemli endikasyon oluşturur. Ozon tedavinin dolaşım bozukluklarındaki başarısı yapılmış birçok sayıda tıbbi çalışma ile kanıtlanmıştır. Ozon klasik tedaviye ek olarak veya tamamlayıcı olarak kombine kullanılabilmektedir.

Anti-aging ( geriye yaşlanma ) ve yeniden canlanma

Günümüzde iş hayatındaki stres, yoğun çalışma temposu, zihinsel ve bedensel yorgunluk ozon tedavisine çok iyi yanıt vermektedir. Yaşlanma ve yaşlanmanın etkilerinin geri alınması, bedensel ve ruhsal anlamda daha sağlıklı, zinde olmak ozonun getirdiği yararlar arasındadır. Bu etki serbest radikallerin atılması, hormon sisteminin canlandırılması (reaktivasyon) ve genel olarak hücrelerin dolayısıyla genel sağlık halinin yeniden kazanılması ve sürdürülmesi yoluyla mümkün olmaktadır.

Yaşlı kişilerde önlem ve tedavi

Yaşlı kişiler ozon tedavisine oldukça iyi yanıt verir. Bütün klinik avantajlarının yanı sıra oksijenin dokular tarafından daha iyi kullanımını sağlar, bağışıklık sistemini güçlendirir ve vücudun kendi antioksidanlarını ve serbest radikallere karşı savaşan hücreleri harekete geçirir. Bunun ötesinde beyindeki dolaşım bozukluklarında olumlu etkileri mevcuttur. Bunlara ek olarak tamamlayıcı tedavinin yanısıra ozon tedavi yaşam kalitesini arttırmak için kullanılmaktadır.

Göz hastalıklarında ozon tedavi

Yaşa bağlı dolaşım bozuklukları görme organımızı da etkilemektedir. Son 20 yılda ozon terapinin retina hasarına bağlı göz hastalıklarında kullanımı giderek artmaktadır. Ozon terapi retina ayrılması vakalarında tedaviyi takriben 1 ay içinde fontsiyonel aktiviteyi düzeltebilmektedir.

Cilt mantarları ve enfekte cilt lezyonları

Ozonun mantar ve bakterileri yok edici özelliği, 100 yıl boyunca içme suyunun arıtılmasında başarılı bir şekilde kullanılmıştır. Bu özellikleri, inatçı deri humusları ve mantarlarla savaşmakta kullanılmaktadır. Özellikle ozon tedavisi bakteriyel enfeksiyonlu ayaklar, gövdedeki mantar enfeksiyonları, mukozaların enfeksiyonlarında etkin bir yöntemdir.

Enfekte yaralar

Ozon tedavi yöntemi enfeksiyonlu yaraların lokal tedavisinde de kullanılmaktadır. Örneğin ozon açık yatak yaraları, alt bacağın ülserleri , şeker hastalarının iyileşmeyen yaraları ve kangren gibi vakalarda uygulanmaktadır.

Bağırsak Hastalıkları

Enflamasyonlu bağırsak hastalıklarında özellikle erken dönemde rektal Ozon gazı üflenmesi şeklinde yapılan lokal uygulamanın çok yararlı olduğu kanıtlanmıştır.
 

Virüslerden kaynaklanan hastalıklar

Virüs nedeni ile oluşan uçukların tedavisinde ozon yöntemi kullanılmaktadır. Herpes zoster veya padavralara, ozonla tamamlayıcı uygulama faydalıdır, ozonlu su kompresleri ve ozonlu kan transfüzyonu şeklinde iki farklı yoldan tedavi edilebilir.

Karaciğer enflamasyonu (Hepatit A, B, C)

Karaciğerin enflamasyonu, tıbbi ozon için klasik tedaviler arasında sayılır. Hepatit A diğerlerine göre problemsiz ve tamamen iyileşebilirken, virüsün diğer şekli, hepatit B sıklıkla kronik bir şekilde seyreder. Burada klasik tıbbi tedavi metodlarına ilave olarak, ozonlu kan transfüzyonu ya da rektal yolla ozon/oksijen gazının kontrollü bir şekilde verilmesi ile başarılı sonuçlar alınmıştır. Aynı yöntemler ayrıca kuluçka süresi yıllar süren ve kronikleşene kadar bir karaciğer hastalığı olarak teşhis edilemeyen hepatit C hastalığına da uygulanır.

Romatizmal Hastalıklar

Romatizmal durumlar iskelet veya kas sistemiyle ilgili pek çok ağrılı, fonksiyon kısıtlılığı da yapabilen hastalığı kapsamaktadır. Genel olarak medikal ozon uygulaması fizik tedavi ile beraber kombine olarak tamamlayıcı amaçla kullanılmaktadır. Romatoid artrit de yapılan çalışmalarda akut olmayan durumlarda ozon majör otohemoterapi tamamlayıcı olarak başarılıdır.

Artritik/romatizmal durumlar iskelet veya kas sistemiyle ilgili pek çok ağrılı, fonksiyon kısıtlılığı da yapabilen hastalığı kapsamaktadır. Genel olarak medikal ozon uygulaması fizik tedavi ile beraber kombine olarak tamamlayıcı amaçla kullanılmaktadır.